masaz-blog-5Obecnie bardzo wiele osób ma problemy z kręgosłupem. Ból kręgosłupa bardzo utrudnia normalne funkcjonowanie i może popsuć humor nawet najbardziej pogodnej osobie.

Szczególnie wtedy tak może się stać, kiedy bóle są wyjątkowo uciążliwe i częste. Co robimy zwyczajowo w takiej sytuacji? Oczywiście sięgamy po różnego rodzaju tabletki przeciwbólowe. To jednak nie jest żadne rozwiązanie, bo nawet jeśli zagłuszymy ból, stanie się tak tylko na chwilę. O wiele lepszym, bo bardziej skutecznym sposobem jest fizjoterapia. Jednym z działów fizjoterapii jest tak zwany masaż leczniczy.

Masaż taki, pod warunkiem, że zostanie wykonany profesjonalnie przed doświadczonego fizjoterapeutę, posiada cały szereg zalet. Przede wszystkim daje on uczucie odprężenia, relaksuje, bo likwiduje napięcie, rozluźnia mięśnie. To wszystko zaś powoduje, iż ból pleców ustępuje. Naturalnie, aby efekty były trwałe i widoczne, nie wystarczy jeden masaż, ale cała seria. Jednorazowo zaś masaż powinien trwać przynajmniej godzinę.

masaz-blog-2Każdy organ w ciele człowieka jest ważny. Spośród wszystkich da się jednak wyłonić kilka o szczególnym znaczeniu.

Taką niezwykle ważną częścią ciała jest kręgosłup, który m.in. utrzymuje nasz organizm w pozycji pionowej, dźwiga jego ciężar, umożliwia nam poruszanie się. Niestety z reguły o nim zapominamy, nie dbamy o postawę, nie wzmacniamy go ćwiczeniami. O jego istnieniu przypomina nam dopiero ból. Siedzący tryb życia, zmniejszona aktywność fizyczna, nadwaga to jedne z wielu czynników, które bardzo często doprowadzają do sytuacji, w których odczuwamy ból kręgosłupa.

Oprócz urazów fizycznych i przeciążeń należy pamiętać też o tym, że na kondycję kręgosłupa mają olbrzymi wpływ emocje. Depresja, stres, blokady, które stwarzamy sobie w życiu sami bądź pozwalamy innym na ich stworzenie osłabiają kręgosłup co automatycznie przejawia się bólem. Niezależnie od tego jaka jest przyczyna bólu najlepszym wyjściem jest fizjoterapia. Odpowiednio przeprowadzony masaż leczniczy rozluźnia a jednocześnie wzmacnia mięśnie, pobudza krążenie tkanek w kręgosłupie a na płaszczyźnie emocjonalnej uspokaja emocje. Masaż leczniczy jest dla naszego kręgosłupa najlepszym środkiem przeciwbólowym.

masaz-blog-6Ból kręgosłupa to dolegliwość, która dotyka nas coraz częściej.

W dobie rozwoju farmakologii mamy też coraz bardziej skuteczne leki przeciwbólowe. Ale po co faszerować się lekami, jeśli istnieją inne metody leczenia i uśmierzania bólu, w tym fizjoterapia. Jedną z takich metod jest masaż leczniczy. Dla uzyskania optymalnego efektu, masaż taki powinien być wykonywany seriami. Po jednym czy dwóch masażach nie będziemy mogli bowiem powiedzieć o jego leczniczych właściwościach, a jedynie o właściwościach relaksacyjnych. Podczas masażu zmniejszeniu ulega napięcie nerwowo-mięśniowe.

Rozluźnione nerwy i mięśnie zwiększają utraconą wcześniej elastyczność. Zwiększeniu podlega też dopływ krwi do masowanego miejsca. A im jest jej więcej, proces gojenia przebiega sprawniej. Poza tym masaż wzmacnia mięśnie przykręgosłupowe. A im silniejsze mięśnie, tym mniejsze obciążenie kręgosłupa podczas wykonywania codziennych czynności. I jeszcze jedna zaleta- przyspieszona przemiana materii i naturalna detoksykacja organizmu.

Mature woman enjoying shoulder massageProblemy związane z kręgosłupem dotyczą dziś coraz większej liczby osób.

Dolegliwości podczas nich odczuwane sprawiają natomiast, że szukamy skutecznych sposobów walki z bólem i ograniczeniami, jakie ze sobą niesie. Dlatego też coraz większą popularnością cieszy się fizjoterapia. Jest to zespól metod leczniczych, podczas których wykorzystywane jest zjawisko reaktywności organizmu na bodźce. Metody te nie tylko usuwają dolegliwości, ale też skutecznie zapobiegają postępowi czy nawracaniu się choroby.

Jedną z metod fizjoterapeutycznych jest masaż leczniczy. Oprócz właściwości leczniczych posiada on także właściwości relaksacyjne i pielęgnujące. Zabieg ten doskonale sprawdza się w takich dolegliwościach, jak na przykład ból kręgosłupa. Jakie ma zalety?Po pierwsze rozluźnia mięśnie. Po drugie, zwiększa przepływ krwi. I po trzecie: relaksuje i odpręża. Masaż ten opiera się na technikach masażu klasycznego. Ze względu na jego leczniczy charakter zawiera jednak dodatkowe zabiegi manualne, jak głaskanie czy ugniatanie ciała.

masaz-blog-4Nowoczesna medycyna i fizjoterapia, choć wspierana przełomowymi odkryciami naukowców i specjalistów, chętnie zwraca się ku metodom znanym już od wieków.

Siłę dotyku cenili już starożytni, a wszelkiego rodzaju masaże często wprowadzali do swych oczyszczających rytuałów. Nowożytni zaczęli traktować je w kategoriach naukowych, by dziś konstytuował obszerną i złożoną dziedzinę. W takiej czy innej formie – masaż leczniczy – funkcjonuje w niemal każdym zakątku świata. Ten najbardziej popularny, opierający się na technikach klasycznych łagodząco wpływa na stany napięcia mięśniowego.

Minimalizuje ból kręgosłupa, eliminuje napady migrenowe, relaksuje i pomaga pozbyć się stresu. Zalecany jest osobom intensywnie trenującym, jako zabezpieczenie ciała przed urazami i kontuzjami. Mniej aktywnym przyda się z kolei dla rozluźnienia i zmniejszenia dolegliwości wynikających z siedzącego trybu życia. Zalety masażu leczniczego docenią też kobiety w ciąży oraz osoby starsze. Pierwszym pomaga znieść bolesne skurcze, drugim pozwala zachować dłuższą sprawność kończyn i pleców.